Beton ten pozwolił nam na uzyskanie wysokiej szczelności łódki przy stosunkowo cienkiej, bo liczącej tylko 3 mm warstwie betonu. Dzięki temu kilkukrotnie “odchudziliśmy” nasz kajak, a więc jego masa znacząco się obniżyła – wyjaśnia Marcin Różycki, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint. Konstrukcja nowego kajaka różni się od konstrukcji łodzi wykonanej w ubiegłych latach. Jest lżejsza, inny jest kształt łodzi, który tym razem powstał pod kierunkiem najwyższej klasy fachowca Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego. We współpracy z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową, uzyskując odpowiedni kształt łodzi. To już drugi, zwieńczony sukcesem, lot sondy HABSat.
Kilkunastu innowatorów z PK ze wsparciem „Inkubatora Innowacyjności 4.0”
Proste ściany podzielone są na segmenty, które pozwalają na sprawne budowanie etapami. Krzysztof Trebunia-Tutka jest wielokrotnie nagradzanym muzykiem. Wspólnie z Kapelą Krzysztofa Trebuni-Tutki odniósł sukcesy na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1994). W 1994 roku obronił pracę magisterską z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem na Wydziale Architektury. Już podczas studiów rozwijał swoje umiejętności jako instruktor muzyki, tańca i śpiewu w Studenckim Zespole Góralskim „Skalni” w Krakowie. Od 1994 roku związany jest z Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem, gdzie pracuje jako nauczyciel dyplomowany muzyki ludowej.
Srebrny medal koszykarek AZS PK podczas Akademickich Mistrzostw Polski
- Unikatowa, specjalnie zaprojektowana aparatura badawcza Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej pozwoli na wykonywanie w Polsce najdokładniejszych pomiarów współrzędnościowych świata.
- Ponadto, kasyna online są regularnie testowane przez niezależne organizacje, aby zapewnić uczciwość gier i losowość wyników.
- Ustanowiliśmy własny fundusz stypendialny dla najlepszych.
- Studenckie Koło Naukowe Krajobrazy „Landscapes” przeprowadziło na kampusie Politechniki Krakowskiej kilka „zielonych akcji”.
- Członek Stowarzyszenia Wychowanków PK.
Niedawno odbyła się coroczna Uczelniana Sesja Kół Naukowych, podczas której najlepsze studenckie projekty zostały docenione „Bonami na rozwój” oraz dodatkowymi punktami do Stypendium Rektora PK. Odbyła się Gala Finałowa Builder for the Future i to właśnie podczas niej zostali nagrodzeni młodzi inżynierowie, których projekty zachwyciły kapitułę konkursu. W VII edycji Konkursu dla Młodych Inżynierów pierwsze miejsce zajął Andrzej Kuchta, absolwent budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej. Model parametryczny wieżowców – analiza statyczna konstrukcji i analiza reakcji podłoża laureat otrzymał nagrodę finansową wysokości 8 tys.
Nowe podejście do zdobywania wiedzy i jej weryfikacji. PK stawia na mikropoświadczenia
Grupa powstała dzięki zaangażowaniu międzynarodowego grona ekspertów w dziedzinach architektury i inżynierii lądowej. Przewodniczącym Grupy jest prof. dr inż. Thomas Rauscher z Hochschule Bremen, wiceprzewodniczącą natomiast dr inż. Jestem przekonany, że to kolejny etap na drodze i tak już owocnej współpracy, która przyniesie dalsze korzyści zarówno uczelni, naszym studentom i pracownikom, jak firmie, gospodarce regionu i kraju – mówi prof. dr hab. – Liczymy, że współpraca obejmie naszą ekspercką pomoc przy realizacji kluczowej inwestycji dla polskiej energetyki, jaką jest budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Politechnika Krakowska ma światowej klasy ekspertów w technologiach i obszarach inżynierskiej wiedzy niezbędnych do prowadzenia tej strategicznej inwestycji.
Randki w Niemczech i Polsce
Za swoją działalność naukową, prof. Klemeš otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Został nagrodzony przez Komisję Europejską tytułem Marie Curie Chair of Excellence. Otrzymał honorowe członkostwo Czeskiego Towarzystwa Inżynierii Chemicznej, a także nagrodę za życiowe osiągnięcia Europejskiej Federacji Inżynierów Chemików oraz złoty medal Pro Universitaire Pannonica. 22 września w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej odbyła się kameralna uroczystość podczas której tytuł doktora honoris causa został nadany pośmiertnie prof. Jiřiemu Jaromírowi Klemešowi z Politechniki Brneńskiej.
Książkomat działa na PK
W tym roku 100 laureatów wybierano spośród 641 kandydatów. Każdy może również plinko ball wskazać te projekty i rozwiązania, które podobają mu się najbardziej poprzez wypełnienie ankiety. Przelewy klawiszowe są w Polsce rozwiązaniem stosunkowo nowym i mało znanym. Na ten temat ciężko znaleźć informacje w Internecie czy nawet w bazach artykułów naukowych. Można wręcz uznać, że praca magisterska absolwenta PK stanowi jeden z pierwszych tekstów naukowych w języku polskim na temat przelewów klawiszowych. – Mam nadzieję, że moja praca magisterska jest małym krokiem w kierunku popularyzacji tego typu rozwiązań wśród polskich hydrotechników – mówi mgr inż.